Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I Praha má svůj tunel. NEBOJ!

6. 09. 2017 12:38:54
Každý den slyšíme a použijeme tisíce slov. Chápeme jejich význam obsahem i v přeneseném slova smyslu. Aspergeři ne. Tunel je prostě tunel. Vybudovaný průchod (či průjezd - musím být přeci přesná kvůli synovi) z bodu A do bodu B.

Při naší procházce Prahou mě napadlo vzít to ze Žižkova do Karlína zkratkou. Tunelem.

„Jenom pro chodce?“ udiveně se ptá Tobiáš. Je to jeho premiéra, poprvé jde Žižkovským tunelem, ač se v Praze narodil. Vlastně i já sama bych napočítala na prstech jedné ruky, kolikrát jsem skrz něj šla. Tunely pro vlaky, metro, auta jsou v dnešní době tuctovou záležitostí. Nežijeme přece v pravěku. Ale tunel jen pro pěší.... To je jiná, těch je málo. Tunel měří 303 metrů a směrem ke Karlínu je mírně z kopce. Cestou kolem nás několikrát prosvištěli cyklisti.

„Jenom pro chodce?“ ptá se zase Tobiáš. Velmi důrazně. Z jeho vyčítavého pohledu je mi naprosto jasné, že jsem mu podala nepřesnou informaci. Chodci jsou chodci a tady jede kolo. „Prostě sem nesmí motorová vozidla,“ upřesňuju. Za ty roky přesně čtu z jeho obličeje a hned vím, co je špatně.

„A pan XYZ (no nebudu jmenovat) postavil jakej tunel?“ pokračuje Tobiáš, když utichne rozléhající se zvuk svištícího cyklisty. Při cestě tunelem se Tobiášovi vybavily historické zprávy z ekonomiky.

„Pan XYZ nepostavil žádnej tunel,“ vysvětluju. Vlastně je tunel sakra zprofanované slovo a dneska si pod tímto pojmem můžeme představit nejen stavbu, která vede pod zemí skrz kopec, skálu nebo pod vodou a ulehčuje cestu lidem. Slovo tunel se také stalo metaforou pro nepěknou činnost hlavně po sametové revoluci. Také tunelář a tunelování neznamenají vždycky to, pro co byly tato slova vynalezeny. A teď to vysvětlete 15letému autistovi, který bere vše doslova a neumí číst mezi řádky a chápat dvojsmysly či jiné významy slov. Mé krátké odpovědi ho sice uspokojily na tuhle chvíli, ale je mi jasné, že dříve či později ho bude zajímat přesné schéma a princip tunelování. A také, že to tunelování tak vynášelo.

„Neeee, tunelář není perspektivní povolání,“ odpovídám na nevyřčenou otázku. Volba profese se zvolna u Tobiáše blíží a stále přemýšlí, kterým směrem se vydat. A dobře honorovaná profese je přeci lákává.

„Hlavně, že jsme světoví. Takže Praha je už jako Londýn.“ pronese, když se blížíme ke konci tunelu. V Londýně mají totiž také tunel pouze pro pěší (a kola), ale vede pod řekou Temží. Spojuje čtvrť Docklands, kam dojedete metrem, s čtvrtí Greenwich. Tam si nemůžete nechat ujít známou observatoř a postavit se na Greenwichský poledník.

Greenwichský tunel je o půl století starší, byl otevřen v roce 1902, je však jen o trochu delší, měří 370,2 metrů. Do tunelu sejdete po schodech či sjedete výtahem. Je otevřen 24 hodin denně a v roce 2016 byl v tunelu instalován elektronický systém, který sleduje a aktivně spravuje využití tunelu, měří rychlost jízdních kol a chodců. Ač tunely vypadají uvnitř skoro stejně, v tomto máte pocit, že průchod třeba v noci je monitorován a jste v bezpečí.

Cesta Žižkovským tunelem v Praze trvá pár minut a když se ohlédnete zpátky, nad tunelem v Karlíně uvidíte bílou barvou obrovský nápis NEBOJ.

P.S. Nebáli jsme se, i Praha má svůj tunel. Ale večer nebo v noci bych tam nešla. Jedině, kdyby se inspirovali Londýnem.

Autor: Iva Apanasenková | středa 6.9.2017 12:38 | karma článku: 10.37 | přečteno: 328x

Další články blogera

Iva Apanasenková

"Bla bla bla bla bla…. Tak tohle se líbilo 1,5 milionu voličů..." říká Asperger

„Budu říkat Andrejovo víťazstvo místo Pyrrhovo,“ konstatuje Tobiáš u politických debat a vyjádřeních po volbách. Babiš prý tolik nevyhrál, jak si myslí. Nikdo se s ním nechce kamarádit. I dítě to vidí a nechápe.

22.10.2017 v 20:58 | Karma článku: 14.49 | Přečteno: 1321 | Diskuse

Iva Apanasenková

Váš syn bude právník!

Normálně by mě toto sdělení potěšilo. Třeba od zkušeného a renomovaného právníka. Ale na výtvarném kroužku? To vás to minimálně překvapí. I když možná jen trošičku. Máte doma přece Aspergera.

19.10.2017 v 7:32 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 412 | Diskuse

Iva Apanasenková

Strana s názvem Number One. Program? Wifi, rovnoprávnost a omezení migrace

Opět nestačím žasnout nad dnešní školou. Projekt „volby“ v občanské nauce je zábavnější a poučnější způsob, jak vychovávat studenty k zodpovědnosti za svůj život nejen soukromý, ale i veřejný. A také nutí přemýšlet. Děti i rodiče.

18.10.2017 v 19:06 | Karma článku: 16.16 | Přečteno: 1850 | Diskuse

Iva Apanasenková

Není koho volit

Všichni víme, koho TAM nechceme. Všichni víme, jak bychom chtěli žít. Ale ať se bavím v posledních dnech s kýmkoli, málokdo ví, koho bude za týden volit. A divný je, že tuto „ne-moc“ mají dospělí i děti.

13.10.2017 v 21:23 | Karma článku: 31.93 | Přečteno: 3377 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Dementi!

Mohou splnit naše očekávání? Mohou nás pozitivně překvapit? Obávám se, že ne. Zdá se, že slova byla napsána po zralé úvaze a řádně a pečlivě doložena.

21.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 445 | Diskuse

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 16.28 | Přečteno: 366 | Diskuse

Tomáš Flaška

Měli bychom být za invazi v roce 1968 vděční

"Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčné: historie pražského jara." Tento článek vyšel v den návštěvy prezidenta Zemana v Rusku na serveru Zvezda.

21.11.2017 v 16:09 | Karma článku: 37.25 | Přečteno: 1107 | Diskuse

Jiří Turner

Konverze od ateismu k ateismu

Moudrost náboženství by měla patřit celému lidstvu, i těm nejracionálnějším z nás, a zasluhuje, aby si jí i její největší odpůrci zaobírali. Náboženství je příliš užitečné a vlivné, než aby se mohlo zcela přenechat věřícím.

21.11.2017 v 15:23 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 458 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak fakenews a nepravdy ovlivňují nejen výsledky parlamentních a prezidentských voleb v ČR

Pravda zvítězí platí skutečně až při pohledu tváří tvář smrti a někteří i to obejdou a pak je otázka, co prožívají potom (pokud vezmeme zkušenosti různých náboženství pouze jako teoretické možnosti). Je odpovědnost na politicích?

21.11.2017 v 14:31 | Karma článku: 14.17 | Přečteno: 643 |
Počet článků 26 Celková karma 20.24 Průměrná čtenost 1096

Byla jsem maminka….

Teď už jsem máma a když o mě synek někde povídá, tak dokonce matka. Tobiášovi je 15 let, má Aspergerův syndrom (vysoce funkční autismus), dysgrafii, dysortografii a poruchu pozornosti. Je členem Mensy ČR a puberta je v plném proudu. Plánuje jít studovat na Oxford nebo Cambridge. Nebo se mu také líbí Caltech či MIT. Sám si to nastudoval.... 

Především mu dělám asistentku, bez vysvětlování událostí a chování lidí by byl v tomto světě ztracen. Ve „volném“ čase mě baví být ekonom, kouč, hraju si s informacemi, čísly a se slovy. Pomáhám lidem objevit a vidět to lepší v sobě i ve světě kolem.

A hledám jinou práci, aby Tobiáš mohl zůstat na "své" škole, kde je od 1. třídy již zvyklý. Je totiž soukromá.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.